Edukacja

Grafika: KPCEn Włocławek

Pola Negri, talent wszech czasów

13 lat temu, członkowie Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri za namową Wiesławy Czapińskiej i Bogusława Kaczyńskiego zorganizowali 1. Przegląd Twórczości Filmowej Pola i inni. Działalność Towarzystwa skupia ludzi dobrej woli, którzy z pasją i zaangażowaniem podjęli się niełatwego zadania promując filmową karierę urodzonej w Lipnie Poli Negri, jak również innych polskich artystów odnoszących międzynarodowe sukcesy. Festiwal wspierają Samorząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Burmistrz Miasta Lipna, Powiat Lipnowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie, sponsorzy i osoby prywatne.  

 

Pola Negri (wł. Barbara Apolonia Chalupec) urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 r. i pierwsze lata swojego dzieciństwa spędziła w domku przy ul. Stodólnej. Już jako mała dziewczynka przejawiała wiele artystycznych talentów, które mimo trudnych czasów szybko zaczęła rozwijać. Warszawa, Berlin, Los Angeles, Paryż, Londyn- Pola Negri zapisała się na kartach historii światowego kina jako gwiazda szalonych lat 20. XX wieku nie tylko z powodu aktorskiego talentu. Była nowoczesną kobietą, pracowitą i konsekwentną na co dzień, obiektem marzeń i ikoną stylu, wizjonerką z głębokimi przemyśleniami. Szanowała polskość i narodowe tradycje. Jej energia promieniuje nadal, dając siłę i szanse lokalnej społeczności na realizację swoich planów i marzeń.

 

W 2020 roku z powodu pandemii festiwal Pola i inni nie odbędzie się. W starym lipnowskim kinie Nawojka nie usłyszymy tapera grającego do czarno- białych filmów i ekspertów porywająco opowiadających o historii kinematografii. Nie uśmiechniemy się do wzruszonych Laureatów odbierających Politkę, nie spotkamy gwiazd na czerwonym dywanie i festiwalowych przyjaciół pijących kawę Poli Negri…

 

Ale warto odwiedzić Lipno i pospacerować Aleją Gwiazd na Bulwarze Poli Negri, a w otwartej 15 lat temu Izbie Pamięci obejrzeć pamiątki związane z aktorką i poczuć klimat minionej epoki. Być może jesienią, w rocznicę otwarcia Izby Pamięci i odsłonięcia Tablicy poświęconej sławnej lipnowiance  będzie nam dane spotkać się w małym kinie i ktoś jednak zagra na pianinie, a młodzi artyści z Bene Nati zabiorą nas w sentymentalną podróż retro… Przecież marzenia się spełniają! A póki co, zapraszamy do rozwiązania quizu o Poli Negri na https://tiny.pl/7rjfq. (źródło: http://polanegri.pl/viewpage.php?id=223)

 

Pozdrowienia z Lipna dla wszystkich przyjaciół festiwalu Pola i inni oraz fanów talentu Poli Negri- najjaśniejszej z gwiazd!

 

Opr. Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku i LTK im. Poli Negri

        Anna Puścińska, KPCEN we Włocławku