Zdrowie

Cochrane - logo

Jak skutecznie rzucić palenie w czasie pandemii COVID-19

Obecnie cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa (COVID-19). By uniknąć wirusa eksperci rekomendują zwracanie szczególnej uwagi na higienę osobistą: dokładne mycie rąk, używanie płynu antybakteryjnego, kichanie w rękaw. Co jeszcze można zrobić, by zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem? COVID-19  to choroba zakaźna, która atakuje drogi oddechowe, dlatego palenie tytoniu zostało określone jako główny czynnik ryzyka rozwoju jej zakażenia. Nawet bierne palenie może powodować zwiększenie ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych i powikłań w związku z nimi.

 

Uświadomienie sobie ryzyka wśród osób palących skutkować może ich niepokojem i stresem, dlatego teraz jest najlepszy moment, by rzucić pomyślnie palenie. Istnieją oparte na danych naukowych sposoby zwiększenia szans na rzucenie palenia. Cochrane Collaboration to niezależna międzynarodowa organizacja, której celem jest ułatwianie podejmowanie świadomych i trafnych decyzji dotyczących postępowania medycznego, również zerwania z omawianym nałogiem. Organizacja wydała  Specjalne Opracowanie, w którym podsumowana dane naukowe dla osób, które chcą rzucić tytoń i dla tych, którzy pomagają im zerwać z nałogiem. Przeglądy Cochrane skupiają się na interwencjach dostępnych w ramach środków zdrowia publicznego, z ograniczeniem kontaktu osobistego z lekarzami. Zważywszy na ryzyko związane z paleniem tytoniu podczas tej pandemii, ważne jest dostarczenie informacji, które pomogą ludziom zmaksymalizować ich szanse na sukces.

 

Skuteczne metody rzucania palenia tytoniu związane są z nikotynową terapią zastępczą, wsparciem behawioralnym, takim jak programy dostarczane telefonicznie, internetowo i przez sms oraz stopniowe rzucanie palenia. Autorka Cochrane, Jamie Hartmann-Boyce tłumaczy: „Istnieje wiele danych naukowych dotyczących najlepszych metod rzucania palenia. Dane naukowe sugerują, że osoby palące powinny stosować połączenie leków i wsparcia behawioralnego, aby zwiększyć szanse na sukces. Możliwe opcje mogą być w tej chwili ograniczone, ale istnieją sposoby na zwiększenie szansy na rzucenie palenia, które nie wymagają kontaktu bezpośredniego lub recepty”. Uczucie niepokoju i nasilenie depresji zmniejszają się w wyniku rzucania palenia, więc jest to kolejny powód, aby być wytrwałym, gdy pojawią się trudności w zerwaniu z nałogiem. Jeśli jedna metoda nie działa, nie należy zniechęcać się – niektórzy muszą podejmować próby rzucenia wielokrotnie, zanim uda im się osiągnąć sukces.

 

Seria materiałów Cohrane udostępniana jest w Polsce -> https://poland.cochrane.org/pl/witamy. Natomiast omawiany temat jest inspiracją dla osób, które chcą rzucić palenie, dlatego szczególnie teraz w dobie pandemii koronawirusa zachęcamy do podjęcia próby i zerwania z nałogiem.