Aktualności

List intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
List intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

100 lat temu Pomorze wróciło do macierzy

Przygotowujemy się do uroczystych obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, z bogatym programem złożonym z wydarzeń, które będą się odbywać cały przyszły rok w wielu miejscach regionu. Marszałek Piotr Całbecki podpisał 17 grudnia w Golubiu-Dobrzyniu list intencyjny w sprawie najbardziej spektakularnego z nich – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, z udziałem stuosobowej grupy rekonstrukcyjnej.

 

– Choć Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918, niektóre polskie ziemie zostały włączone do odrodzonej Rzeczypospolitej znacznie później – wielkie Pomorze z stolicą w Toruniu, do którego tradycji się odwołujemy, w 1920 roku, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, który wszedł w życie w styczniu 1920 – przypomina marszałek Piotr Całbecki. 

 

Pierwsze wydarzenia obchodów, na które już dziś zapraszamy, zaplanowano na styczeń. 10 stycznia – w rocznicę ratyfikowania przez Niemcy traktatu wersalskiego, czyli głównego traktatu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową – odbędzie się w Toruniu uroczysta sesja sejmiku województwa. Główne uroczystości wojewódzkie będą miały miejsce 17 stycznia w Golubiu-Dobrzyniu. Złożą się na nie konferencja naukowa, manifestacja patriotyczna połączona z przemarszem przez miasto, uroczystość wojskowa i piknik patriotyczny na Zamku Golubskim, a także rekonstrukcja wkroczenia hallerczyków do Golubia. Golub, wówczas samodzielnie miasto na granicy mocarstw zaborczych (po stronie niemieckiej), był pierwszym, które powróciło do macierzy w ramach przejmowania przez Rzeczpospolitą Pomorza i Kujaw Zachodnich.

 

List intencyjny w sprawie golubsko-dobrzyńskich uroczystości podpisali 17 grudnia w tym mieście, podczas sesji Rady Miasta Golubia-Dobrzynia, marszałek Piotr Całbecki, starosta golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski i wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz.

 

Obchody stulecia powrotu Pomorza do macierzy zaplanowane zostały na cały przyszły rok. Złożą się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze (wydamy m. in. komiks i księgę stulecia), imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach. Trwają też prace nad pomnikiem stacjonujących w Toruniu wojsk balonowych (odsłonięcie w sierpniu) i tablic pamiątkowych poświęconych ojcom Niepodległej.

 

Pieczę nad przygotowaniami sprawuje powołany przez marszałka województwa komitet programowy, którym zasiadają historycy, szefowie instytucji kulturalnych i działacze społeczni.

 

Setną rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski uczcił w przyjętym wczoraj (16 grudnia) stanowisku sejmik województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 grudnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2019 r.

 

List intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPList intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPList intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPList intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPList intencyjny w sprawie obchodów stulecia powrotu Pomorza do macierzy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMost na Drwęcy między Golubiem i Dobrzyniem na fotografii z początków XX w. To tędy hallerczycy wkroczyli na Pomorze, zajmują je dla Rzeczpospolitej