Aktualności

Zeszłoroczny koncert w ramach Festiwalu Stachura Cała Jaskrawość, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl
Zeszłoroczny koncert w ramach Festiwalu Stachura Cała Jaskrawość, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Edward Stachura: Wędrówką życie jest człowieka

Edward Stachura jest bohaterem kolejnego komiksu wydanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Można go zdobyć w naszym konkursie. Słynny pisarz i poeta jest także patronem Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość”, który rozpoczął się w środę (27 listopada) w Smolniku nad Sanem w województwie podkarpackim. Koncert finałowy 3 grudnia w Toruniu w klubie Od Nowa.

 

Kolejny już raz przypominamy postać Edwarda Stachury, którego legenda wciąż żyje, a twórczość łączy pokolenia i inspiruje następne roczniki sympatyków poezji. Warto podkreślić, że Edward Stachura znaczną część swojego życia spędził w naszym regionie, dlatego naturalnym jest kultywowanie jego pamięci na Kujawach i Pomorzu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Aby otrzymać jeden z dziesięciu egzemplarzy naszego najnowszego wydawnictwa komiksowego, należało w środę (27 listopada) od godziny 10 nadesłać na adres j.kosinska@kujawsko-pomorskie.pl odpowiedź na pytanie: Podaj dwie powieści autorstwa Edwarda Stachury. Nagrodzimy dziesięć osób, które jako pierwsze prześlą prawidłowe odpowiedzi.

 

,,Edward Stachura. Wędrówką życie jest człowieka” to opowieść o wybitnym artyście. Urodził się w 1937 roku w rodzinie polskich emigrantów zarobkowych we Francji, gdzie spędził 10 lat. Po powrocie do Polski zamieszkał z rodzicami w Łazieńcu koło Aleksandrowa Kujawskiego. Po ukończeniu podstawówki przeniósł się do Ciechocinka, gdzie rozpoczął naukę w liceum. Tam zaczął pisać wiersze. Stachurę zapamiętamy przede wszystkim jako prozaika, poetę i pieśniarza, którego teksty wykonywali i wykonują twórcy poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Autorem scenariusza do komiksu jest Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski. 

 

Komiks o Edwardzie Stachurze jest siódmym tego typu wydawnictwem Urzędu Marszałkowskiego. Bohaterami serii są słynne postaci związane z regionem. W jej ramach powstały także rysunkowe opowieści o Marianie RejewskimJerzym Popiełuszce, Władysławie RaczkiewiczuJanie Czochralskim, Helenie Grossównie i patronie województwa Janie Pawle II. Wydawnictwo o Helenie Grossównie zostało wyróżnione przez pismo AKT i znalazło się wśród stu najlepszych komiksów przygotowanych z okazji 100-lecia polskiego komiksu.

 

Poprzez rysunkowe historie naszych bohaterów popularyzujemy historię regionu, szczególnie wśród młodych ludzi. Przekazujemy je naszym gościom podczas różnorodnych wydarzeń promocyjnych oraz w konkursach.

 

„Cała jaskrawość”

 

Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość” to projekt artystyczny, który jest kontynuacją odbywającego się w latach 2012-2018 Festiwalu Stachura. Wydarzenie jest okazją do propagowania twórczości Edwarda Stachury, a także promocji młodych, utalentowanych piosenkarzy, którzy pod okiem profesjonalnych, doświadczonych muzyków uczą się interpretacji i muzycznej wrażliwości. Festiwal rozpoczynają „Warsztaty poezji czynnej im. Edwarda Stachury”, które w tym roku odbywają się pomiędzy 27-30 listopada w Smolniku nad Sanem. Tam powstają ostateczne aranżacje i interpretacje piosenek, które składają się później na muzyczny spektakl poetycki, prezentowany podczas dwóch koncertów: 30 listopada w Smolniku i 3 grudnia w klubie Od Nowa w Toruniu. Więcej o festiwalu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 listopada 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2019 r.