Aktualności

Warsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-P
Warsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-P

Warsztaty filmowe dla młodzieży

Uznanie, jakim cieszą się polskiej i światowej sławy reżyserzy i scenarzyści to marzenie wielu młodych ludzi zafascynowanych branżą filmową. W poniedziałek (21 października) we włocławskim Centrum Kultury Browar B dwadzieścioro sześcioro uczniów Kujawsko-Pomorskich szkół uczestniczyło w warsztatach, podczas których dowiedzieli się jak krok po kroku powstaje film. Spotkanie ze ekspertami odbyło się w ramach konkursu „Z kamerą wśród Piastów” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski.

 

Warsztaty filmowe przygotowano dla dwóch grup wiekowych – dla uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Są to uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawdzie (powiat grudziądzki), Zespołu Szkół Mechanicznych im. J. Piłsudskiego w Radziejowie oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawiania filmu, począwszy od prac nad konspektem i scenariuszem po realizację zdjęć i rejestrację dźwięku na planie filmowym. Warsztaty poprowadził Remigiusz Zawadzki, pochodzący z Bydgoszczy reżyser, operator, scenarzysta i producent. W trakcie spotkania młodzi filmowcy mieli także możliwość indywidualnego skonsultowania z profesjonalistą swoich pomysłów na powstające prace. Program warsztatów.

 

Przypominamy, że do 15 listopada czekamy na gotowe prace filmowe w ramach konkursu „Z kamerą wśród Piastów”. W tegorocznej edycji przed młodzieżą szkolną stawiamy nie lada wyzwanie – połączenia historii Piastów z czasami współczesnymi.

 

Celem konkursu jest promocja obiektów i miejsc związanych z kujawsko-pomorskim odcinkiem Szlaku Piastowskiego. Tematem tegorocznej edycji są „Piastowskie legendy i opowieści współcześnie”. Zadaniem uczestników jest przeniesienie bohaterów wybranej legendy lub opowieści w obecne czasy. W jury zasiada m. in. znany youtuber, Wojciech Drewniak, który popularyzuje historię Polski w ramach cyklu filmów „Historia bez cenzury”.

 

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i zaproszenie na uroczystą galę podsumowującą. Wszystkie filmy, poza regularną oceną komisji konkursowej, będą również konkurowały o nagrodę publiczności. 

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.zkamerawsrodpiastow.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Szlak Piastowski, przebiegający przez dwa województwa – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, jest  najstarszym szlakiem kulturowym w Polsce. Łączy najważniejsze obiekty i zabytki historii związanej z początkami państwa polskiego. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w powiecie żnińskim (w Biskupinie, Gąsawie, Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie), powiecie mogileńskim (w Mogilnie, Strzelnie), powiecie inowrocławskim (w Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Gniewkowie, Kościelcu Kujawskim), powiecie radziejowskim (w Radziejowie, Płowcach), powiecie włocławskim (w Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu).

 

W roku 2011, w wyniku prac Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej przez marszałków województw, została wyznaczona nowa przestrzeń szlaku, wytyczona przez obiekty związane z dynastią do roku 1370. Wyznaczono także nową przestrzeń geograficzną – znalazły się w niej miejsca związane z Piastami na całych Kujawach. W roku 2012 Polska Organizacja Turystyczna, uznając rangę i dziedzictwo narodowe szlaku, przyznała mu certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego.

 

Wielu znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów i scenarzystów to pochodzący z Kujaw i Pomorza lub związani z naszym regionem filmowcy. Do grona osób odnoszących międzynarodowe sukcesy należy m. in. Tomasz Wasilewski, urodzony w Toruniu, wychowywany w Inowrocławiu reżyser i scenarzysta, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Zjednoczone Stany Miłości”. Informacje o nim i o wielu innych postaciach z branży filmowej związanych z naszym regionem na stronie Kujawsko-Pomorskiej Trasy Filmowej.

 

Departament Sportu i Turystyki

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 października 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2019 r.

 

Warsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-PWarsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-PWarsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-PWarsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-PWarsztaty filmowe dla uczestników konkursu „Z kamerą wśród Piastów”, fot. UMWK-P