Sport

Lekkoatleci z Regionu z medalami mistrzostw Europy i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Brąz mistrzostw Europy U-23 Norberta Kobielskiego IMKS Inowrocław) w skoku wzwyż, wygrana klasyfikacja medalowa juniorów młodszych na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. To dorobek adeptów „Królowej Sportu z Kujaw i Pomorza z ostatnich tygodni.

Najpierw młodzieżowcy w Gavle (Szwecja), a następnie juniorzy w Boras (Szwecja) rywalizowali o medale mistrzostw Europy w lekkiej atletyce.  Jedyny krążek dla regionu – brązowy – wywalczył młodzieżowiec Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) w skoku wzwyż z wynikiem 2.23. Stypendysta Marszałka Województwa w tym sezonie już skakał 2.27 i z pewnością zobaczymy go w Bydgoszczy podczas Drużynowych Mistrzostw Europy.

W Gavle startowała także debiutująca w gronie zawodniczek do lat 23 Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz), która zajęła 6 miejsce w siedmioboju z wynikiem 5954 punkty. Sprinter MKL Toruń Adrian Brzeziński dotarł do półfinału biegu na 200 m (wyrównany rekord życiowy – 21.22), reprezentacyjna sztafeta 4×100 m z torunianinem w składzie awansował do finału, ale tam Biało-czerwoni nie ukończyli biegu.  Były to bardzo udane dla reprezentacji Polski mistrzostwa, nasi zawodnicy zdobyli łącznie 12 medali: 6 złotych – 3 srebrne – 3 brązowe i zajęli 2 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Również w Szwecji w miejscowości Boras o medale ME rywalizowali juniorzy (U-20). Najlepiej z zawodników z Kujaw i Pomorza spisała się Klaudia Kazimierska (LKS Vectra Włocławek) zajmując 5 miejsce w biegu na 1500 m. Dawid Wegner (LUKS Start Nakło) był 13. w rzucie oszczepem.

Młodzi lekkoatleci z Kujawsko-Pomorskiego wygrali klasyfikację medalową województw w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozgrywanej w Poznaniu zdobywając 8 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe krążki. Klasyfikację klubową wygrali zawodnicy SL Zawisza Bydgoszcz z 4 złotymi, srebrnym i brązowym medalem. Na dorobek Regionu zapracowali:

• złoto – Aleksandra Nowaczewska (LUKS Start Nakło) – rzut młotem – 60.47 m; Eryk Kołodziejczak (Start Nakło) rzut oszczepem – 72.07; Patrycja Banach (Zawisza Bydgoszcz) – pchnięcie kulą – 15.42, Julia Koralewska (Zawisza Bydgoszcz) – 1500 m z przeszkodami – 4:52,66; Dominika Małkowska (Zawisza) – 200 m – 24.51; Olivier Tarasiewicz (MKL Toruń) – dziesięciobój – 6348 pkt; Sztafeta 4x100m dziewcząt Zawisza Bydgoszcz (Noemi Ciurkot, Dominika Małkowska, Zuzanna Kogut, Natalia Orszagh) – 47.07; Jędrzej Poczwardowski (MKL Toruń) – 3:55,98.
  • srebro – Wiktoria Forc (Zawisza Bydgoszcz) 400 m – 55.81; Karol Schiedel (Nadwiślanin Chełmno) – 10 km chód – 51:32; Magdalena Walisiewicz (Olimpia Grudziądz) – 3000 m – 10:09,40
  • brąz – Dominika Małkowska (Zawisza) – 100 m – 11.89, Dominik Stępień (Nadwiślanin Chełmno) – 63.22.

W dniach 22-27 lipca w Baku (Azerbejdżan) odbywa się 15. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, dla zawodników z kategorii kadet (U-18). W reprezentacji Polski w lekkiej atletyce znalazło się czworo zawodników z Kujaw i Pomorza: Dominika Małkowska (Zawisza Bydgoszcz) – 100,200 m i sztafeta 4x100m; Julia Koralewska (Zawisza) – 2000 m z przeszkodami; Eryk Kołodziejczak (LUKS Start Nakło) – rzut oszczepem i Jędrzej Poczwardowski (MKL Toruń) – 1500 m.