Aktualności

Fot. Freepress.pl
Fot. Freepress.pl

Realizujemy program wspierania przedsiębiorczości

Rozpoczęła się realizacja projektu Regiogmina, którego efektem będzie wypracowanie instrumentów wsparcia samorządów dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorców. Pierwszym etapem programu są badania ankietowe, które pozwolą na  sporządzenie aktualnego obrazu stanu sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.

 

– By najbardziej efektywnie wspierać firmy i kreować rozwój gospodarczy województwa musimy stworzyć mapę przedsiębiorstw, ich branż, powiązań i potrzeb. Niezbędne są też uporządkowanie i weryfikacja istniejących instrumentów wsparcia. Wiąże się to z przeprowadzeniem badań, niezbędne jest zaangażowanie specjalistów, zajmujących się tymi zagadnieniami naukowców. Wierzę, że wypracowane w projekcie rozwiązania, czerpiące z dobrych wzorców największych gospodarek europejskich, ale dostosowane do specyfiki i uwarunkowań naszego regionu, będą nowym, skutecznym impulsem wzrostu. Wzrostu, którego beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Badania realizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zespół badawczy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK rozpoczyna badania ankietowe wśród przedsiębiorców, który pozwoli na sporządzenie obrazu gospodarczego w regonie, który z kolei ma stanowić podstawę do realizacji dalszych zadań, przewidzianych w projekcie. Stworzony obraz prezentować będzie następujące kluczowe zagadnienia: konkurencyjność, innowacyjność, produktywność oraz związki kooperacyjne MSP. Badania przeprowadzane będą metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview), na reprezentatywnej próbie około 2,4 tys. podmiotów, przez Pracownię Badań Społecznych i Marketingowych SOMA z Torunia, w okresie od czerwca do września.

 

Szkoła Główna Handlowa rozpoczęła natomiast badania ankietowe potrzeb rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw oraz oczekiwanych instrumentów wsparcia w województwie kujawsko-pomorskim. W efekcie badania oraz projektu powstaną nowe rodzaje instrumentów wsparcia przedsiębiorstw i zrealizowane zostaną ich pilotaże. Udział w badaniu ma charakter anonimowy, a pozyskane informacje zostaną przedstawione wyłącznie w sposób zbiorczy. Link do badania.

 

Faza druga jest fazą wdrożeniową, w której przeprowadzony zostanie pilotaż proponowanych form wsparcia w najaktywniej współpracujących w projekcie 21 gminach oraz towarzyszące mu badania fokusowe dotyczące czynników sprzyjających i ograniczeń związanych z wdrożeniem wybranych instrumentów. W pilotażu uczestniczyć będzie ponad 8,5 tysiąca firm, a także struktury samorządów gminnych, w których planowane jest utworzenie komórek dedykowanych rozwojowi gospodarczemu.    

 

Liderem finansowanego przez rządowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektu Regiogmina jest samorząd województwa, partnerami dwie uczelnie – warszawska Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warte 10,5 miliona przedsięwzięcie, w całości finansowane przez NCBiR, zrealizowane zostanie w 32 miesiące. Projekt realizowany jest ramach strategicznego rządowego programu badań i prac rozwojowych Gospostrateg, dotyczącego społecznego i gospodarczego rozwoju Polski w warunkach globalizujących się rynków.

 

O projekcie więcej pisaliśmy między innymi w tekście: „Powstają naukowe podstawy rozwoju i wzrostu gospodarczego

 

Departament Planowania Strategicznego i Rozwoju Gospodarczego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 czerwca 2019 r.