Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

Na scenie Filharmonii Pomorskiej podczas światowego prawykonania Requiem Krzysztofa Herdzina pojawi się 160 wykonawców, fot. Filip Kowalkowski
Na scenie Filharmonii Pomorskiej podczas światowego prawykonania Requiem Krzysztofa Herdzina pojawi się 160 wykonawców, fot. Filip Kowalkowski

Najważniejszym niewątpliwie wydarzeniem zbliżającego się weekendu w kulturze będzie światowa prapremiera Requiem Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej. O wydarzeniu więcej piszemy w materiale „Wydarzenie muzyczne w Filharmonii Pomorskiej”. Poza tym zapraszamy premierę w Teatrze im. Wilama Horzycy, „La Traviatę” w Operze Nova oraz wernisaże wystaw w muzeach w Toruniu i Włocławku.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza w sobotę (10 kwietnia) na premierę wyjątkowego spektaklu - „Mazagan. Miasto” Beniamina Bukowskiego w reżyserii Judyty Berłowskiej. Wyjątkowego, bo granego w przestrzeniach poza teatrem. Premiera odbędzie się w klubokawiarni PERS, jednak kolejne inscenizacje mogą zająć inne miejsca:  dom, instytucja, hotel, restauracja, klub…Twórcy zapraszają widzów do udziału we wspólnej zabawie oraz eksperymencie. Inspiracją spektaklu jest historia Mazaganu – miasta, które przepłynęło ocean. Leżące w Maroku portugalskie miasto zostało przeniesione do Belem w Ameryce Południowej po oblężeniu przez Maurów w 1769 roku. Mazagan dla twórców spektaklu staje się obrazem każdego domu, który budujemy tam, gdzie się zatrzymamy – choćby na krótki czas. Więcej na stronie teatru.

 

Po 166. latach od prapremiery „La Traviata” pozostaje najbardziej znanym dziełem Verdiego.  Obecna w repertuarze Opery Nova realizacja „Traviaty” od 21 lat gromadzi komplety publiczności. Nie inaczej powinno być podczas weekendowych (13-14 kwietnia) inscenizacji. W sobotę występująca w roli Violetty Valery Katarzyna Nowak-Stańczyk będzie świętować 30-lecie swojej pracy artystycznej na scenie Opery Nova. Więcej na stronie opery.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w piątek (12 kwietnia) na wernisaż wystawy „W kuźni Andrzeja Schmidta”. Jest to ekspozycja monograficzna, poświęcona twórczości jednego z najznamienitszych, czynnych zawodowo kujawskich kowali. Ekspozycja składa się z wyrobów użytkowych o wyraźnych cechach dekoracyjnych. Na wystawie zobaczyć można między innymi bogato zdobione świeczniki, zestawy kominkowe, a także okienne kraty, fragmenty ogrodzeń i balustrad, zawiasy, klamki, uchwyty, szyldy do zamków drzwiowych. Swoje prace Andrzej Schmidt ozdabia tradycyjnymi esownicami, małżowinami, ślimacznicami, spiralne skręconymi prętami, nacięciami klinowymi.  Więcej na stronie muzeum.

 

W Centrum Sztuki Współczesnej w piątek (12 kwietnia) odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej „Wystaw się w CSW”. Tematyka nadsyłanych prac była dowolna. CSW w sumie otrzymało ponad 1500 fotografii blisko 300 autorów. Na wystawie będziemy mieć okazję zobaczyć pracy 59 z nich. Więcej na stronie CSW.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Opera Nova i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

11 kwietnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja:12 kwietnia 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone