Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Rocznica wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w regionie

Uroczystość przed Urzędem Marszałkowskim w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości (w postać Józefa Piłsudskiego wcielił się Mieczysław Struski), fot. Andrzej Goiński
Uroczystość przed Urzędem Marszałkowskim w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości (w postać Józefa Piłsudskiego wcielił się Mieczysław Struski), fot. Andrzej Goiński

Mija 97 lat od wizyty na Kujawach i Pomorzu marszałka Józefa Piłsudskiego. Między 5 a 8 czerwca 1921 roku współtwórca naszej niepodległości i naczelnik państwa odwiedził Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz.

 

- Plan wizyty we wszystkich trzech miastach był podobny: uroczyste powitanie przez przedstawicieli władz samorządowych, centralnych i wojskowych, przejście przed kompanią honorową, triumfalny przejazd przez miasto wśród wiwatujących tłumów, audiencja, odwiedziny szkół, muzeów, pobyt w teatrze, zwiedzanie zabytków i przejażdżka po mieście, uroczyste śniadania, obiady, rauty, na których Marszałek poznał reprezentantów lokalnych elit. Przełomowym momentem wizyty było refleksyjne przemówienie Marszałka Piłsudskiego 5 czerwca w Toruniu, podczas obiadu w Dworze Artusa. Wskazał w nim dramat Polaków walczących o zachowanie tożsamości narodowej pod trzema zaborami – mówi Krzysztof Rogucki, historyk, autor książki „Józef Piłsudski na Kujawach i Pomorzu”. Pełna rozmowa z autorem i więcej informacji o wizycie Józefa Piłsudskiego w regionie.

 

W Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Częścią obchodów była uroczystość połączona z sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Podczas uroczystości rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości. Jej częścią była także inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego (więcej). Prezentujemy materiały filmowe z tego wydarzenia:

 

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 czerwca 2018 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone