Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu w USA

Na tle pięknego Manhattanu
Na tle pięknego Manhattanu

W dniach 15-28 marca 2018 r. grupa piętnastu uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu wraz z nauczycielami odbyła podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pobyt ten był kolejnym etapem w historii wymiany uczniowskiej pomiędzy szkołami dwóch miast partnerskich - Filadelfii oraz Torunia. Celem wizyty było poznawanie kultury amerykańskiej przez polskich uczniów oraz reprezentowanie i promocja naszego regionu - Pomorza i Kujaw - za granicą.

 

Razem z flagą województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Toruń oraz pluszową gąską uczniowie przebyli prawie siedem tysięcy kilometrów. Już od samego początku towarzyszyły im najbardziej znane amerykańskie symbole takie jak żółty szkolny autobus. Miejscem docelowym podróży była Filadelfia. Tam odwiedzili dom Tadeusza Kościuszki oraz Independence Hall - miejsce, w którym podpisano Deklarację Niepodległości. Podczas zwiedzania miasta byli również przy pomniku Mikołaja Kopernika. W tym pamiątkowym miejscu z dumą powiewa polska flaga. W Filadelfii znajdowały się domostwa amerykańskich gospodarzy, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści o naszym regionie oraz otoczyli toruńskich licealistów życzliwą opieką.

 

W trakcie wymiany zostały zorganizowane wycieczki w inne rejony północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Odwiedzono między innymi Nowy Jork, gdzie uczniowie mieli okazję poznać historię imigracji do Ameryki zwiedzając muzeum na Ellis Island, zobaczyli słynną Statuę Wolności oraz spędzili kilka godzin na Manhattanie. Kolejnym wspaniałym doświadczeniem dla uczniów IV LO było zwiedzanie stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki - Waszyngtonu. Podczas pięknego, słonecznego dnia, poznając i podziwiając zakątki centrum amerykańskiego życia politycznego, gdzie przywitał ich bohater obu narodów, nasz rodak Tadeusz Kościuszko, którego pomnik znajduje się  tuż przed Białym Domem.

Ostatniego dnia wymiany uczniów zaproszono do filadelfijskiego ratusza na spotkanie z przedstawicielami Rady Miasta z okazji  dziesięciolecia współpracy pomiędzy IV Liceum Ogólnokształcącym a szkołami w Filadelfii. Była to wspaniała okazja do przedstawienia naszego regionu. Prezentacje wcześniej przygotowane cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony urzędników i mediów. Jeden z uczniów udzielił krótkiego wywiadu przedstawicielom lokalnej prasy.          

Fragmenty jego wypowiedzi można przeczytać na: http://philadelphia.cbslocal.com/2018/03/27/philadelphia-recognizes-students-in-sister-cities-program/, gdzie został również opublikowany materiał telewizyjny na temat wydarzenia. Kluczowym momentem spotkania było podpisanie jubileuszowych dokumentów oraz wręczenie kujawsko-pomorskiej maskotki - gąski radnemu miasta Filadelfia Al’owi Taubenberger’owi, wyjaśniając jej znaczenie dla naszego regionu. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. Gąska została za oceanem jako pamiątka wizyty uczniów z Kujawsko-Pomorskiego razem z plakatem promującym oraz prezentacją.

 

Uczniowie przyznają, że reprezentowanie województwa i Polski było wielkim zaszczytem, w tak ważnych dla Ameryki i świata miejscach. Poniżej fotorelacja z wyprawy do Stanów Zjednoczonych, wykonana przez uczniów z IV LO wraz z opiekunami.

 

Cała nasza grupa z symbolami i Panem Al Taubenberger Filadelfia - Przedstawiciele Amerykańscy i PolscyNa tle pięknego ManhattanuNasza grupa przed Independence Hall Obowiązkowe zdjęcie pod słynnym napisem LOVE i pożegnanie z Filadelfią Odnaleźliśmy w Filadelfii  dumnie powiewającą polską flagę Odwiedzamy kolebkę Stanów Zjednoczonych Ameryki-Independence Hall Pamiątkowe zdjęcie nauczycieli z Panem Al'em Taubenberger'em Pan Al Taubenberger z gąską-opowiadamy symbolikę Podpisanie jubileuszowych dokumentów, przez Panią Dyrektor Margaret Naples i Panią Profesor Ewę Bojanowską Przedstawiciele szkoły Northeast High School wraz z Panem Al Taubenberger, Panią Siobhan Lyons przewodnicząca CDI w Filadelfii, Panią Profesor Ewą Bojanowską i Panem Profesorem Mirosławem Nowakiem Time-Square- Nowy Jork W prezencie zostawiliśmy w Ratuszu gąskę, plakat i prezentację promujące nasz region Waszyngton-Kapitol Wszyscy razem-strona Amerykańska i Polska Z gąską wsiadamy do żółtego autobusu

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone