Aktualności

Filharmonia Pomorska w 2018 roku proponuje koncerty niepodległościowe, fot. Tymon Markowski
Filharmonia Pomorska w 2018 roku proponuje koncerty niepodległościowe, fot. Tymon Markowski

Kultura dla Niepodległej

Wojewódzkie instytucje kultury, z okazji przypadającego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowały specjalne projekty. Wśród propozycji znajdują się koncerty niepodległościowe w Filharmonii Pomorskiej, konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, organizowany przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka i warsztaty dramaturgiczne w Teatrze im. Wilama Horzycy.

 

Filharmonia Pomorska w 2018 roku przygotowała cykl koncertów niepodległościowych. Najbliższy z nich odbędzie się w piątek (18 maja). Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza oraz kanadyjski pianista polskiego pochodzenia Jan Lisiecki. W programie Koncert fortepianowy e-moll op. 11  Rondo à la Krakowiak  F- dur op. 14 Chopina oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Więcej na stronie filharmonii.

 

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat „Niepodległa-Nieodległa” to propozycja Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Tematem prac jest historia ostatnich stu lat naszego kraju w aspekcie politycznym, ekonomicznym, kulturowym. Może to być portret wybitnej osobistości, scena rodzajowa, pejzaż – zwłaszcza miejski, wątki dotyczące kultury – rozwój polskiego teatru, filmu, literatury, muzyki, sztuk plastycznych. Prace należy nadsyłać do 15 czerwca. Regulamin na stronie galerii.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu wspólnie z litewskim Teatrem Dramatycznym im. Juozasa Militnisa w Poniewieżu z okazji stulecia odzyskania niepodległości organizują warsztaty dramaturgiczne „Niepodlegli 18-18”. Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni trzej dramatopisarze/dramaturdzy z Polski i trzej z Litwy (wyboru dokonało jury na podstawie zgłoszeń). Odbędą oni trzy sesje, podczas których będą pracowali nad autorskimi tekstami na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i odzyskania niepodległości przez oba kraje w roku 1918. Pierwsza z sesji odbędzie się podczas zbliżającego się festiwalu Kontakt. Więcej na stronie teatru.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

16 maja 2018 r.