Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Bezpieczniej na trasie z Tucholi do Świecia

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy rozstrzygnął przetarg na wybór wykonawcy modernizacji dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 240, łączącej Tucholę ze Świeciem. Zadanie zrealizuje firma Skanska SA, a inwestycja będzie kosztować 72 miliony złotych. To już piąta duża inwestycja drogowa uruchomiona przez samorząd województwa, która będzie finansowana ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

– W całym regionie przy udziale europejskich środków zamierzamy poprawić bezpieczeństwo i standard podróżowania na 14 odcinkach wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Część inwestycji zrealizujemy też w oparciu środki własne województwa. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy w najbliższych latach 600 kilometrów dróg – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Droga wojewódzka nr 240 ze Świecia do Tucholi jest jedną z tras w regionie, na której notowane są największe natężenia ruchu – w ciągu doby jeździ nią od 6 do 11 tysięcy pojazdów. Droga umożliwia mieszkańcom powiatów świeckiego i tucholskiego dojazd do drogi krajowej nr 22, a wkrótce także do budowanej drogi ekspresowej S5. To również część ważnego szlaku pomiędzy autostradą A1 i  środkowym Pobrzeżem Bałtyku, z którego najwięcej kierowców korzysta w sezonie letnim.

 

Inwestycja obejmuje 12-kilometrowy odcinek od skrzyżowania ul. Warszawskiej i Nowodworskiego w Tucholi do Bysławia oraz 3 kilometrowy fragment pomiędzy miejscowością Polski Konopat i drogą krajową nr 91 w Świeciu. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Zaplanowano też remonty mostów w Rudzkim Młynie na rzece Stążka i w Szumiącej na strudze Szumiąca oraz wiaduktu nad linią kolejową w Terespolu Pomorskim. Przebudowę przejdzie też kilkanaście przepustów, zatok autobusowych, miejsc postojowych i chodników.

 

W ramach inwestycji zaplanowano też budowę drogowego obejścia Płazowa. Powstaną tam dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych oraz autobusów, a także punkt do kontroli i ważenia pojazdów. Pojawi się też stacja meteorologiczna z kamerami. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

 

W przetargu na wybór wykonawcy uczestniczyło 5 firm i konsorcjów. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Skanska. Wykonawca zadeklarował realizację zadania za kwotę 72 mln zł i objęcie prac 7-letnią gwarancją. Podpisanie umowy i przekazanie placu budowy będzie możliwe po uprawomocnieniu się decyzji o wyborze wykonawcy. Roboty będą dzielone na etapy, by minimalizować utrudnienia. Zakończenie inwestycji planowane jest po roku od momentu podpisania umowy.

 

Wcześniej samorząd województwa uruchomił już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251), trwają prace budowlane –WIĘCEJ,
  • z Brześcia do Kowala (nr 265), przekazano plac budowy – WIĘCEJ,
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), przekazano plac budowy – WIĘCEJ,
  • z Lipna do granicy województwa (nr 559), początek prac budowlanych – WIĘCEJ,

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lipca 2017 r.